Announcements

Nabór tekstów do UCS 2025: 36(2)

2025-02-03

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania artykułów naukowych do 36 numeru półrocznika „Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne / Academic Journal of Sociology”, zatytułowanego Przemoc – współczesne oblicza zjawiska, którego publikacja planowana jest w drugiej połowie 2025 roku.

Nie ulega wątpliwości, iż rodzina jako podstawowa grupa społeczna, a zarazem instytucja, pełni w społeczeństwie wiele kluczowych funkcji. Obecnie coraz częściej dostrzega się w rodzinie występowanie różnorodnych problemów, kryzysów, czy dysfunkcji. Staje się ona niejednokrotnie miejscem, w którym człowiek doznaje przemocy, w dodatku ze strony osób najbliższych. Zjawisko to przybiera różne formy – wskazać należy chociażby przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną, czy ekonomiczną. Każda z form przemocy może dodatkowo mieć inne źródła i konteksty. Ponadto, dotyczyć może różnych kategorii wiekowych: np. przemoc wobec dzieci, przemoc wobec osób starszych, przemoc rówieśnicza. Zjawisko przemocy nie dotyczy jednak tylko przestrzeni rodzinnej czy domowej, ale ma szerszy zasięg i skalę: przemoc w szkole, przemoc w najbliższym otoczeniu, cyberprzemoc. Często jednostka doświadcza więcej niż jednej formy przemocy jednocześnie. Wszystkie te aspekty sprawiają, iż zjawisko to ma charakter złożony.
W odpowiedzi na tak zarysowane problemy zachęcamy do podjęcia ważnej dyskusji i przesyłania tekstów podejmujących tę właśnie problematykę. Ze względu na wielowątkowy charakter zjawiska, jesteśmy zainteresowani opracowaniami podejmującymi takie aspekty jak: świadomość występowania problemu przemocy w rodzinie, w szkole, w przestrzeni medialnej i nie tylko, przyczyny przemocy i jej doświadczanie (w tym przez osoby starsze i niesamodzielne oraz dzieci i młodzież), stosowanie przemocy, wpływ pandemii na zjawisko przemocy w rodzinie, cyberprzemoc, zachowania autodestrukcyjne, stereotypy dotyczące przemocy, instytucje zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy i patologiom społecznym (wsparcie, oczekiwania, potrzeby, bariery).

Przyjmujemy teksty będące oryginalnymi artykułami naukowymi, sprawozdaniami, czy też raportami (komunikatami) z badań. Publikowane są także recenzje, a dział Próby i debiuty przeznaczony jest dla doktorantów i autorów początkujących. Szczegółowe informacje dotyczące czasopisma znajdują się na stronie: https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ucs. Na teksty czekamy do 30 czerwca 2025 r.

Zapraszamy do współpracy.

Redaktor numeru
dr Magdalena Markocka

This website uses cookies for proper operation, in order to use the portal fully you must accept cookies.