Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania artykułów naukowych do 36 numeru półrocznika „Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne / Academic Journal of Sociology”, zatytułowanego Przemoc – współczesne oblicza zjawiska, którego publikacja planowana jest w drugiej połowie 2025 roku.
Nie ulega wątpliwości, iż rodzina jako podstawowa grupa społeczna, a zarazem instytucja, pełni w społeczeństwie wiele kluczowych funkcji. Obecnie coraz częściej dostrzega się w rodzinie występowanie różnorodnych problemów, kryzysów, czy dysfunkcji. Staje się ona niejednokrotnie miejscem, w którym człowiek doznaje przemocy, w dodatku ze strony osób najbliższych. Zjawisko to przybiera różne formy – wskazać należy chociażby przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną, czy ekonomiczną. Każda z form przemocy może dodatkowo mieć inne źródła i konteksty. Ponadto, dotyczyć może różnych kategorii wiekowych: np. przemoc wobec dzieci, przemoc wobec osób starszych, przemoc rówieśnicza. Zjawisko przemocy nie dotyczy jednak tylko przestrzeni rodzinnej czy domowej, ale ma szerszy zasięg i skalę: przemoc w szkole, przemoc w najbliższym otoczeniu, cyberprzemoc. Często jednostka doświadcza więcej niż jednej formy przemocy jednocześnie. Wszystkie te aspekty sprawiają, iż zjawisko to ma charakter złożony.
W odpowiedzi na tak zarysowane problemy zachęcamy do podjęcia ważnej dyskusji i przesyłania tekstów podejmujących tę właśnie problematykę. Ze względu na wielowątkowy charakter zjawiska, jesteśmy zainteresowani opracowaniami podejmującymi takie aspekty jak: świadomość występowania problemu przemocy w rodzinie, w szkole, w przestrzeni medialnej i nie tylko, przyczyny przemocy i jej doświadczanie (w tym przez osoby starsze i niesamodzielne oraz dzieci i młodzież), stosowanie przemocy, wpływ pandemii na zjawisko przemocy w rodzinie, cyberprzemoc, zachowania autodestrukcyjne, stereotypy dotyczące przemocy, instytucje zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy i patologiom społecznym (wsparcie, oczekiwania, potrzeby, bariery).
Przyjmujemy teksty będące oryginalnymi artykułami naukowymi, sprawozdaniami, czy też raportami (komunikatami) z badań. Publikowane są także recenzje, a dział Próby i debiuty przeznaczony jest dla doktorantów i autorów początkujących. Szczegółowe informacje dotyczące czasopisma znajdują się na stronie: https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/ucs. Na teksty czekamy do 30 czerwca 2025 r.
Zapraszamy do współpracy.
Redaktor numeru
dr Magdalena Markocka