Opublikowane: 2018-04-06

Religia i krytyka – koncepcja Jacquesa Ellula w perspektywie pedagogiki ogólnej

Monika Humeniuk
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2018.1.14

Abstrakt

Dla pedagogiki ogólnej koncepcja Jacquesa Ellula stanowi ważny przykład rozwiązywania napięcia między zaangażowaniem religijnym a krytyczno-emancypacyjnym, które to zaangażowania zazwyczaj traktowane są w ujęciach teoretycznych rozłącznie. Potrafimy podać wiele przykładów kierunków w pedagogice czy ideologii edukacyjnych, które łączą się z określoną edukacją religijną i które dogmatycznie bronią się przed krytyką, jak również przykłady edukacji krytycznej, której realizatorzy z nieufnością odnoszą się do wspólnot o charakterze konfesyjnym i ich członków oddanych zasadom i praktykom religijnym. Dlatego też koncepcja Ellula, która łączy „anarchię i chrześcijaństwo”, z perspektywy pedagogiki ogólnej stanowi ważne uzupełnienie czynionych przez nią wysiłków tworzenia mapy kierunków i prądów współczesnej pedagogiki.

Słowa kluczowe:

anarchia, chrześcijaństwo, Jacques Ellul, pedagogika ogólna, pedagogika krytyczna, pedagogika religii

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Humeniuk, M. (2018). Religia i krytyka – koncepcja Jacquesa Ellula w perspektywie pedagogiki ogólnej. Forum Pedagogiczne, 8(1), 195–212. https://doi.org/10.21697/fp.2018.1.14

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.