Opublikowane: 2017-06-16

Konieczność (necessitas) jako kategoria kanoniczna w prawie o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego i uzdrowienia w Kodeksie z 1983 r.

ZBIGNIEW JANCZEWSKI
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2015.58.1.04

Abstrakt

W Kodeksie Prawa Kanonicznego w części dotyczącej sakramentów chrztu, bierzmowania, Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych spotykamy się z kanoniczną kategorią określaną terminem „konieczność”. Możemy wyróżnić pięć rodzajów konieczności: konieczność (zwykłą), prawdziwą konieczność, duszpasterską konieczność, poważną konieczność, skrajną konieczność. W artykule przedstawiono analizy norm kanonicznych z uwzględnieniem ww rodzajów koniczności. Tekst ukazuje uwarunkowania mające wpływ na rodzaj konieczmośći, np. choroba, wojna, trzęsienie ziemi. W końcu artykuł zajmuje się także określenieme Na końcu kategorii kanonicznej necessitas.

Słowa kluczowe:

prawo kanoniczne, sakramenty, chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, konieczność, kategoria kanoniczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

JANCZEWSKI, Z. (2017). Konieczność (necessitas) jako kategoria kanoniczna w prawie o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego i uzdrowienia w Kodeksie z 1983 r. Prawo Kanoniczne, 58(1), 69–92. https://doi.org/10.21697/pk.2015.58.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.