Opublikowane: 2022-09-01

W kierunku prężności w naukach społecznych - od psychologii do pedagogiki społecznej

Agnieszka Bzymek
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2021.4.04

Abstrakt

W najnowszych ujęciach nauk społecznych pojęcie resilience kojarzone jest przede wszystkim z pozytywną adaptacją dotyczącą osób narażonych na różne przeciwności losu i traumatyczne wydarzenia, zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i dorosłych. Większość badaczy zgadza się ostatecznie co do współistnienia kilku czynników wpływających na zaburzenie funkcjonowania jednostki, chorobę czy nieprzystosowanie społeczne. W odniesieniu do pedagogiki społecznej kategoria resilience, będąc nie tylko psychologiczna, znajduje wszechstronne zastosowanie w życiu człowieka i społe­czeństwa, w tym w problemach społecznych, wykluczeniu i zagrożeniach społecznych dotyczących środowiska rodzinnego, szkolnego i edukacyjnego, wreszcie w procesach rozwojowych i edukacji osób dorosłych i starszych. Artykuł jest jedynie próbą zwrócenia uwagi na wskazane aspekty.

Słowa kluczowe:

resilience, psychologia, pedagogika społeczna, interdyscyplinarność, edukacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bzymek, A. (2022). W kierunku prężności w naukach społecznych - od psychologii do pedagogiki społecznej . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 42(4), 51–64. https://doi.org/10.21852/sem.2021.4.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.