Opublikowane: 2021-12-31

Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju z perspektywy pedagogiki realistycznej Mieczysława Gogacza

Agnieszka Klimska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2021.4.05

Abstrakt

Współcześnie coraz częściej mówi się o kryzysie paradygmatu zrównoważonego rozwoju, wskazując na nieskuteczność eliminacji problemów globalnych. W obliczu „słabości wskaźników” postępu realizacji postulatów zrównoważonego rozwoju pojawiają się opinie o „wyczerpywaniu się paradygmatu zrównoważonego rozwoju”. Dotychczas wzmacnianie praktyki zrównoważonego rozwoju wiązało się m.in. z realizacją edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednak w obszarze działań edukacyjnych ujawnia się określone zaniedbania. Mając na uwadze te niepowodzenia, warto edukację „humanizować”. Artykuł jest próbą osadzenia edukacji sustensywnej w pedagogice realistycznej M. Gogacza, zbudowanej w oparciu o tomizm konsekwentny.

Słowa kluczowe:

pedagogika realistyczna, edukacja sustensywna, etyka chronienia osób, zrównoważony rozwój

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Klimska , A. (2021). Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju z perspektywy pedagogiki realistycznej Mieczysława Gogacza. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 42(4), 65–75. https://doi.org/10.21852/sem.2021.4.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.