Opublikowane: 2022-10-03

Przemoc wobec kobiet w ciąży – przyczyny, skutki i możliwości wsparcia

Jan Adam Malinowski , Urszula Kempińska
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2020.01.06

Abstrakt

Przemoc w stosunku do każdej osoby klasyfikuje się w cywilizowanych społeczeństwach jako czyn naganny społecznie, zwłaszcza gdy dotyka ona kobiety ciężarne. Przeprowadzona analiza światowej literatury pozwala oszacować, że skala rozpowszechnienia przemocy wobec tej grupy społecznej waha się od 0,9% do 29% (w zależności od kraju, przyjętej definicji zjawiska i metod oceny), a także wskazać na przyczyny i skutki przemocy stosowanej wobec kobiet w ciąży. Za cel artykułu przyjęto wywołanie społecznej dyskusji nad marginalizowanym problemem wieloaspektowej przemocy wobec kobiety i jej nienarodzonego dziecka, a także zainteresowanie nim nie tylko badaczy, ale i praktyków oraz decydentów odpowiedzialnych za przeciwdziałanie temu zjawisku i wspieranie kobiet ciężarnych – ofiar przemocy.

Słowa kluczowe:

przemoc, kobiety ciężarne, uwarunkowania i skutki przemocy, interwencja kryzysowa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Malinowski , J. A., & Kempińska , U. (2022). Przemoc wobec kobiet w ciąży – przyczyny, skutki i możliwości wsparcia . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 41(1), 75–86. https://doi.org/10.21852/sem.2020.01.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.