Opublikowane: 2022-11-19

Relacja człowiek–koń, czyli o znaczeniu koni w życiu człowieka pod względem cywilizacyjnym i indywidualnym

Agata Stefanowska , Agnieszka Bołdak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2022.2.08

Abstrakt

Znaczenie konia w życiu człowieka jest bezsprzeczne. Od zarania dziejów to wyjątkowe zwierzę pełni niezwykle ważną rolę w wielu obszarach działalności – np. transporcie, sztuce czy rolnictwie. Mimo wielu zmian kulturowych i znacznego rozwoju na poziomie technicznym i mechanicznym, koń wciąż jest niezbędnym elementem ludzkiego życia, choć współcześnie wykorzystuje się go inaczej niż kiedyś – częściej w celach turystycznych, rekreacyjnych, a także terapeutycznych. Przebywanie w towarzystwie konia, opieka nad nim i oczywiście jeździectwo, pozytywnie wpływają na emocje, pomagają w niwelowaniu zaburzeń w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. Jazda konna wpływa na odporność i hartuje nie tylko organizm, lecz i charakter człowieka.

Słowa kluczowe:

człowiek, koń, jeździectwo, cywilizacja, hipoterapia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Stefanowska, A., & Bołdak, A. (2022). Relacja człowiek–koń, czyli o znaczeniu koni w życiu człowieka pod względem cywilizacyjnym i indywidualnym. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 43(2), 107–120. https://doi.org/10.21852/sem.2022.2.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.