Opublikowane: 2022-12-17

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego – część II

Katarzyna Majchrzak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2016.1.12

Abstrakt

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w oparciu o przepis art. 52 kodeksu pracy możliwe jest w przypadku zaistnienia jednej z trzech enumeratywnie wymienionych przesłanek. Należą do nich: ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia jego dalsze zatrudnienie na zajmowanym stanowisku, a przestępstwo jest oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem, czy wreszcie zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Niniejszy artykuł omawia dwie ostatnie wyżej wymienione przesłanki, w oparciu o orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Słowa kluczowe:

ustanie stosunku pracy, zwolnienie dyscyplinarne, rozwiązanie umowy o pracę

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Majchrzak , K. (2022). Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego – część II . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 37(1), 143–150. https://doi.org/10.21852/sem.2016.1.12

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.