Opublikowane: 2022-12-29

Przesłanki pracy resocjalizacyjnej w aspekcie wielowymiarowego podejścia do osoby ludzkiej

Grzegorz Kudlak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2014.1.09

Abstrakt

Patologia społeczna jest zjawiskiem toksycznym i groźnym dla człowieka, ponieważ wykracza poza zakres jego wewnętrznej samoregulacji. Odbywa się to jednocześnie na kilku poziomach funkcjonowania człowieka, np. na poziomie społeczno-etycznym, psychologicznym i duchowym. Sprawca najczęściej nie jest w stanie samodzielnie dostosować się do norm czy przyjąć pewnych wartości, ma utrudniony kontakt z otoczeniem, może doświadczać problemów psychicznych, wreszcie upośledzenie i zniekształcenie może dotyczyć także duchowych aspektów jego funkcjonowania i samorealizacji . Oddziaływania resocjalizacyjne powinny być prowadzone na porównywalnych poziomach, obejmujących różne aspekty patologii, poprzez wspierającą i towarzyszącą relację osobistą, wsparcie psychologiczne i wsparcie duchowe. Wielowymiarowe podejście do problemu sprzyja maksymalizacji reintegracji społecznej.

Słowa kluczowe:

resocjalizacja, patologia społeczna, etyka, psychologia, duchowość

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kudlak, G. (2022). Przesłanki pracy resocjalizacyjnej w aspekcie wielowymiarowego podejścia do osoby ludzkiej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 35(1), 117–129. https://doi.org/10.21852/sem.2014.1.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.