Opublikowane: 2022-12-29

«Trzy dobre uczynki» w ujęciu teologii moralnej społecznej

Jerzy Eugeniusz Gocko , Katarzyna Kołtun
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2013.34.03

Abstrakt

Celem artykułu jest przypomnienie tradycyjnych form pokuty często zwanych; Trzy dobre uczynki: post, jałmużna i modlitwa. Spojrzenie na główny przedmiot tych rozważań z punktu widzenia teologii moralności społecznej pozwala zobaczyć, jak duży wpływ mają te trzy dobre uczynki na życie, na samorealizację, na relację z Bogiem, jak również na relację z Bogiem. inni. Oprócz tego, korzystając z tradycji biblijnej, nauczania Ojców i bogatego nauczania Kościoła, podejmuje refleksję nad źródłem ich żywotności od starożytności po czasy nowożytne. Ostatnia część badań koncentruje się na zagrożeniach w praktykowaniu tych trzech dobrych uczynków, do których zalicza się: sekularyzm, zatracenie poczucia grzechu, konsumpcjonizm i permisywizm. Warto wspomnieć, że refleksja ta nabiera dodatkowej wartości w tym „roku wiary”, zwłaszcza jeśli jest interpretowana w kontekście żywej wiary. Często z powodu braku wiary zapomina się i źle rozumie post, jałmużnę i modlitwę.

Słowa kluczowe:

trzy dobre uczynki, modlitwa, post, jałmużna, pokuta, teologia moralna społeczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Gocko, J. E., & Kołtun, K. (2022). «Trzy dobre uczynki» w ujęciu teologii moralnej społecznej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 34, 39–66. https://doi.org/10.21852/sem.2013.34.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.