Opublikowane: 2023-03-01

Zarys wychowania chrześcijańskiego

Jan Niewęgłowski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2009.26.19

Abstrakt

W wyniku daleko idących przemian w Polsce po 1989 roku polski system oświaty i pedagogika znalazły się w nowych okolicznościach. Prób poradzenia sobie z tą nową sytuacją jest wiele. Ogólnie można zauważyć dwa sposoby radzenia sobie z tym: jeden ma tendencję do bycia bardziej osądzającym. Edukacja – jako model edukacji – w dobie praktycznego materializmu jest więc poddawana wielu krytyce. Drugie podejście skłania do poszukiwania nowych rozwiązań teoretycznych i praktycznych na polu edukacji. Reformy polityczne, społeczne i gospodarcze wpłynęły negatywnie na polski system edukacji. W polskich środkach masowego przekazu często pojawiają się przerażające przykłady przestępczości nieletnich, które są szokiem dla starszej części społeczeństwa. Jednym z rozwiązań tej sytuacji może być chrześcijański model wychowania odwołujący się do wartości chrześcijańskich. Artykuł porusza następujące problemy: wyjaśnia termin „wychowanie” oraz pojęcie „istoty ludzkiej” jako osoby w świetle wiary chrześcijańskiej, podaje ogólne podstawy zawarte w Deklaracji o wychowaniu chrześcijańskim (Gravissimum educationis) Soboru Watykańskiego II. Wreszcie dotyka kwestii formacji sumienia dojrzałego i odpowiedzialnego.

Słowa kluczowe:

wychowanie chrzescijanskie, osoba, człowiek i Bóg, sumienie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Niewęgłowski , J. (2023). Zarys wychowania chrześcijańskiego. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 27, 265–277. https://doi.org/10.21852/sem.2009.26.19

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.