Opublikowane: 2007-06-30

Osoby niepełnosprawne w Unii Europejskiej – sytuacja i perspektywy

Beata Szluz
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.24

Abstrakt

Osoby niepełnosprawne to grupa osób szczególnie narażona na wykluczenie społeczne i ubóstwo. Wynika to głównie z: negatywnych postaw społecznych; trudniejszy dostęp; niski poziom wykształcenia i niski poziom zatrudnienia; niewystarczające wsparcie w edukacji; brak polityki gospodarczej rekompensującej dodatkowe koszty związane z niepełnosprawnością; brak kompetentnych, wyspecjalizowanych służb, co ostatecznie prowadzi do tego, że osoby te kilkakrotnie muszą korzystać z instytucjonalnych form opieki. Uznając ten fakt, Unia Europejska i państwa członkowskie włączają te osoby do wszelkich działań zmierzających do społecznej marginalizacji. W ostatnich dziesięcioleciach można było zauważyć istotne zmiany w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Od kilkunastu lat podejmowane są działania na rzecz pełnej integracji społecznej w Unii. Rozpowszechnia się idea stworzenia społeczeństwa otwartego dla wszystkich, niezależnie od indywidualnych ograniczeń. Szereg działań podjętych w tym zakresie stał się inspiracją do niniejszej refleksji, w której podjęto próbę przedstawienia wybranych zasad unijnej polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych.

Słowa kluczowe:

polityka społeczna, niepełnosprawność

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szluz, B. (2007). Osoby niepełnosprawne w Unii Europejskiej – sytuacja i perspektywy. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 24, 325–337. https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.24

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.