Opublikowane: 2006-06-30

Maryjny wymiar duszpasterskiej posługi Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda

Wojciech Życiński
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2006.23.07

Abstrakt

Życie kard. August Hlond, zdeterminowany potrzebami lub znakami czasu, stał się dla niego indywidualną szkołę samodzielności i umiejętności życia w nowych, nieoczekiwanych warunkach. Te umiejętności i doświadczenie zdobyte w tej szkole okazały się bardzo pomocne w pełnieniu jego posługi. To nie było łatwo pełnić posługę duszpasterską zwłaszcza w latach bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, podczas gdy miało miejsce tworzenie nowego państwa, a następnie w ciągu dwóch lat reżimy totalitarne – nazistowski i komunistyczny. Chociaż w tych czasach jego posługa przybierała różne formy formy i był realizowany w różnych miejscach, takich jak Katowice, Wiedeń, Watykan, Warszawa, w Piekarach Śląskich czy Lourdes, zawsze inspirowana była pobożnością maryjną Matki Odkupiciela. Mimo działalności duszpasterskiej kard. A. Hlond jest związany z Marią, ale tak jest wciąż zorientowany na Boga w Trójcy Świętej. Ponieważ cześć jest ponad wszystkim. Inspiracje maryjne kard. posługa Hlonda są wymownym świadectwem wiary Prymasa; wiarę, która wskazuje współczesnemu człowieka źródłem chrześcijańskiej nadziei, która tkwi w Bogu bogatym w miłosierdzie, jak również w drodze do niego realizacji, w której uczestniczy również Bóg. Obietnica spełniła się już w Maryi – w Matka Chrystusa. Kościół w swej pielgrzymce do Boga wciąż czeka na wypełnienie się tego obietnica. Poprzez Maryję, która jest wzorem Kościoła, człowiek może odnaleźć swoją prawdziwą i właściwą drogę do Boga. Ponieważ Bóg nie odkupi nas bez nas i wbrew naszej woli. Bóg oczekuje naszej współpracy.

Słowa kluczowe:

Kosciół, odkupienie, duszpasterstwo, mariologia, maryjność, kard. August Hlond

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Życiński, W. (2006). Maryjny wymiar duszpasterskiej posługi Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 23, 97–107. https://doi.org/10.21852/sem.2006.23.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.