Opublikowane: 2005-12-30

Ericha Fromma człowiek zagubiony w dychotomiach

Katarzyna Wachaczyk
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki filozoficznej
https://doi.org/10.21852/sem.2005.21.03

Abstrakt

Celem artykułu było przedstawienie Frommowskiej koncepcji osoby, osoby, która jest zaangażowana do dychotomii ludzkiej egzystencji. Człowiek żyje, kiedyś żył zgodnie z naturą, tam była częścią, jednak w toku ewolucji rozprzestrzeniły się na nią autorytety umysłowe. Osoba zyskująca świadomości, to samo zerwało przywiązanie do połączenia z naturą. Pojawił się strach i sens alienacji. Osoba stała się wolna, ale tak samo bardzo samotna. W celu zabicia egzystencjalnej samotności, osoba ucieka się do oceny interpersonalnej. Słusznie, zgodnie z koncepcją Fromma, stopa to miłość, jednak najczęściej wybieraną stawką jest autorytaryzm, destrukcja i mechaniczny konformizm. Dychotomie człowieka skłania do wyboru między życiem a śmiercią, istnieniem a własnością. Prawidłowa orientacja, wrodzoną niespokojną istotą jest istnienie i życie, inne postawy są drugorzędne zgodnie z oni i jeśli są w równowadze, żyje zgodnie z naturą człowieka.

Słowa kluczowe:

Erich Fromm, człowiek, filozofia, antropologia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wachaczyk, K. (2005). Ericha Fromma człowiek zagubiony w dychotomiach. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 21, 31–46. https://doi.org/10.21852/sem.2005.21.03

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.