Opublikowane: 2005-06-30

Aspekty pastoralne apostolstwa świeckich

Edmund Robek
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2005.21.23

Abstrakt

Jak wśród „bycia w Kościele” i „bycia w świecie” nie powinno być żadnej pustki przestrzenie, także między kapłaństwem hierarchicznym a powszechnym, nie powinny być w opozycji. Duszpasterstwo duchowieństwa i apostolat świeckich są w tym samym porządku dzieło zbawienia, którego Bóg dokonał w Chrystusie. Oczywiście oba powołania są realizowane zgodnie do własnych charyzmatów. Niemniej jednak należy podkreślić, że apostolstwo świeccy włączani są w misję Kościoła, to znaczy służyć Królestwu Chrystusowemu w świat. Konkretyzuje się to poprzez określony udział świeckich w potrójnej funkcji Chrystusa: prorocze, kapłańskie i królewskie. Doktryna ta jest obficie poświadczona przez Sobór Watykański II i bezpośrednio wynika z nauczania Biblii. W praktyce istnieje wiele pól (na portalu społecznościowym i religijnych), w których świeccy mogą wyrazić swoją odpowiedzialność za Kościół. W sprawie do sytuacji Kościoła w Polsce można zauważyć wyraźny istniejący rozdział między duchowieństwem sprawujących swój urząd oraz świeckich, którzy są po prostu „konsumentami” usług duchownych. Zamiast konieczne jest wspieranie Kościoła, który obejmie jedną wspólnotę twórczą, prosperującą różne charyzmaty.

Słowa kluczowe:

apostolstwo, laikat, kapłaństwo powszechne, kapłaństwo hierarchiczne, Kościół

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Robek, E. (2005). Aspekty pastoralne apostolstwa świeckich. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 21, 331–343. https://doi.org/10.21852/sem.2005.21.23

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.