Opublikowane: 2003-06-30

Indywidualny i społeczny wymiar grzechu

Tadeusz Borutka
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2003.16

Abstrakt

Grzech jest złożoną rzeczywistością. Wprowadza nieład w relacje między Bogiem a ludźmi. Konsekwencje grzechu wpływają na dezintegrację osoby ludzkiej i niszczą właściwe relacje między człowiekiem a stworzonym światem. W Nowym Testamencie grzech był rozumiany jako realny wpływ na grzesznika i całą społeczność. Choć podmiotem grzechu jest zawsze człowiek, to jednak skutki grzechu „obejmują” całą  społeczność ludzką. Kiedy mówimy o „grzechu społecznym”, musimy wziąć pod uwagę jego podwójną relację. Człowiek popełnił ten grzech, tworząc i podtrzymując „struktury grzechu”. Te „struktury” mają wpływ na  czyny człowieka. Dlatego Kościół kładzie nacisk na konieczność zmiany tych „struktur” poprzez wewnętrzne nawrócenie człowieka. W tej sprawie potrzebna jest solidarność z innymi.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Borutka, T. (2003). Indywidualny i społeczny wymiar grzechu. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 19, 195–207. https://doi.org/10.21852/sem.2003.16

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.