Opublikowane: 2002-06-30

Wartości w procesie komunikowania się jednostek globalnego społeczeństwa

Jan Mierzwa
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2002.20

Abstrakt

„Współczesny areopag” świata został zdominowany przez proces globalizacji. Proces ten wymusza szybkie zmiany społeczne, a także niesie ze sobą przemiany w sferze świadomości i zachowań moralnych. W tej sytuacji, zdaniem J. Marianskiego i W. Zdaniewicza, „bardzo ważne są pytania o nowe wartości i kryteria rozwoju, o normy mające moc prawną, orientacje wobec wartości. Wartości te dają możliwość życia ludzkiego, to znaczy życia, które ma sens i które jest godne szacunku, ale wartości te zapewniają także skuteczne przekazywanie wiary”. Wartości nadają zarówno jednostkom, jak i społeczeństwom: znaczenie, identyfikację, motywację i legitymizację do podejmowania decyzji i działań. Wartości nadają z jednej strony znaczenie jednostkom i społeczeństwom, z drugiej każde społeczeństwo potrzebuje znaczenia, ale potrzebuje też motywacji, która pomaga w podejmowaniu decyzji. Wartości zapewniają komunikację jednostek w społeczeństwie i zawierają bardzo ważny przedmiot zainteresowania kilku myślicieli – od Sokratesa i Platona po M. Schelera i N. Hartmana. Współczesny świat żyje w ciągłym niepokoju. Kręci się nieustannie wśród konfliktów, udręk i wojen. Pilnym obowiązkiem współczesnych chrześcijan jest budowanie nowej cywilizacji, która opiera się na tradycyjnych wartościach, które są akceptowane i podzielane przez większość „globalnego” społeczeństwa. Obowiązek ten jest jednocześnie wielkim pragnieniem naszego rodaka, Papieża Jana Pawła II.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Mierzwa, J. (2002). Wartości w procesie komunikowania się jednostek globalnego społeczeństwa. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 18, 373–379. https://doi.org/10.21852/sem.2002.20

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.