Opublikowane: 2000-06-30

Salezjańska działalność Ks. Agusta Hlonda Prymasa Polski

Stanisław Zimniak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki historycznej
https://doi.org/10.21852/sem.2000.28

Abstrakt

W artykule przedstawiono niektóre dane dotyczące działalności salezjańskiej Sługi Bożego kard. August Hlonda, prymasa Kościoła katolickiego w Polsce. Wspomniano o jego kursie szkoleniowym którą rozpoczął w Valsalice (Turyn) i zakończył studiami filozoficznymi w Rzymie na Papieskim Uniwersytet Gregoriański. Zidentyfikowaliśmy obszary jego bogatej działalności salezjańskiej w różnych miejscach Europy Środkowej. Zaczęło się to we wrześniu 1900 roku w Oświęcimiu (Polska), gdzie przebywał nogi instytutu edukacyjno-dydaktycznego. Młody duchowny Hlond otrzymał różne zadania także redagowanie polskiej edycji „Biuletynu Salezjańskiego”: ważna praca znaczenie. W 1905 został wysłany do Krakowa jako kapelan Instytutu Księcia Aleksandra Lubomirskiego i aby mógł również zapisać się na słynny Uniwersytet Jagielloński. Następnie został wybrany przez przełożonych na założyciela instytutów przemyckiego i wiedeńskiego. w 1919 r. zamiast tego została mianowana przełożoną nowo erygowanej prowincji niemiecko-węgierskiej z siedzibą w Wiedniu. Wraz z mianowaniem o. Augusta Hlonda administratorem apostolskim Górnego Śląska (Polska), jesienią 1922 r. dobiegła końca jego nadzwyczajna praca przełożonego prowincji niemiecko-węgierski. Oczywiście zrobiliśmy bardzo panoramiczne spojrzenie, ale wystarczające uświadomić sobie słuszność pracy Hlonda, motywowaną głębokim przekonaniem działać dla dobra Kościoła i społeczeństwa, oddając się służbie młodzieży.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zimniak, S. (2000). Salezjańska działalność Ks. Agusta Hlonda Prymasa Polski. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 16, 465–483. https://doi.org/10.21852/sem.2000.28

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.