Opublikowane: 1994-06-30

Aksjologiczne kierunki myślenia o przyszłości Europy

Paweł Bortkiewicz
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.1994.05

Abstrakt

Artykuł ma być swego rodzaju refleksją nad aksjolgicznym wymiarem Europy. Ten kontynent różni się od innych nie tylko kryteriami geograficznymi czy narodowymi, ale przede wszystkim przez wspólnotę kultur i wartości, dziedzictwo europejskie na tym obszarze zostało ukształtowane przez Myśl helleńska (przejawiająca się zdolnościami sokratejskimi i zło poprzez demokrację), chrześcijańska (tzw personalizm, wartość narodu, znaczenie sufranu), łacina (jedność i uniwersalizm kultury), wreszcie przez myśl nowoczesną (pluralizm, nacisk na wolność). Kula aksjologia uległa ostatnio (od 1989 roku) dynamizacji w kontekście upadku marksizmu i próba jego interpretacji. Wszystko to rodzi nowe wymagania ze starego dziedzictwo – zabezpieczanie i ochrona demokracji, poszanowanie dobra wspólnego i nie tylko zwłaszcza integralnej prawdy o osobie ludzkiej.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bortkiewicz, P. (1994). Aksjologiczne kierunki myślenia o przyszłości Europy. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 10, 59–68. https://doi.org/10.21852/sem.1994.05

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.