Opublikowane: 1994-06-30

Wychowanie do postaw etycznych w społeczeństwie demokratycznym

Henryk Skorowski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.1994.09

Abstrakt

Istotą wychowania chrześcijańskiego jest kształtowanie człowieka jako osoby. To znaczy że proces wychowawczy musi uwzględniać wszystkie poziomy i wszystkie wymiary człowieka. w procesie tym nie może zabraknąć wymiaru etycznego adresowanego do rzeczywistości społecznej, w którą wkracza kontekst realizacji podstawowego zadania samej osoby. Chodzi po prostu o potrzeba kształtowania określonych postaw etycznych, które dają człowiekowi możliwość realizacji swoją funkcję w społeczeństwie demokratycznym. Istotnymi postawami są: dobroczynność, solidarność, sprawiedliwość, prawda, wolność, tolerancja. Kształtowanie się takich postaw w procesie wychowania chrześcijańskiego daje społeczeństwu szansę funkcjonowania jako społeczeństwo ludzi wolnych i odpowiedzialny. Wspólnota chrześcijańska ma do spełnienia zasadniczą rolę w procesie wychowania etycznego. Tam Wspólnota jest podstawowym podmiotem w edukacji, ale to nie znaczy, że pojedyncza osoba jest tylko przedmiotem edukacji. Edukacja chrześcijańska jest w rzeczywistości edukacją osobistą. Oznacza to między innymi, że jest to przede wszystkim rozwój osoby w trakcie formacji. Jeśli chodzi o Wspólnota chrześcijańska jako podmiot wychowania wcale nie uważa się, że wspólnota tworzy całość człowieka, a raczej stwarza odpowiednie warunki do jego rozwoju w wymiarze etycznym, czyli etycznym natychmiastowy rozwój daje możliwość przekazania ustalonych wartości etycznych do akceptacji kadry, które są prawdziwym fundamentem pewnych postaw.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Skorowski, H. (1994). Wychowanie do postaw etycznych w społeczeństwie demokratycznym. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 10, 119–135. https://doi.org/10.21852/sem.1994.09

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.