Opublikowane: 1986-06-30

Religijność młodzieży naszego czasu i środowiska

Janusz Mariański
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.1986.01

Abstrakt

Autorka rozważa religijność młodzieży polskiej na dwóch płaszczyznach: narodowej („wiara ludu”) i życia codziennego („religia życia codziennego”). on dyskutuje weryfikuje w świetle badań socjologicznych następujące trzy hypot,heses: (a) pomimo zmiany kontekstu społeczno-kulturowego i politycznego podtrzymuje religijność młodzieży rodzaj ciągłości - ale tylko na płaszczyźnie wiary ludu; (b) religijność życia codziennego ulega widocznym zmianom w różnych kierunkach iz różną intensywnością; najbardziej wyraźna jest tendencja do rozluźnienia więzi roligion z moralnością; (c) wyraźne odrodzenie religijne spowodowane jest raczej przez fakty społeczne niż eklezjalne (pastoralne). Ogólna stabilność wierzeń i praktyk religijnych świadczy o żywotności „wiara ludu”. Wzrost pozytywnych postaw wobec religii na przełomie dekad zróżnicowane w zależności od grupy społecznej. Niektóre badania sugerują, że zmiany zachodzą na korzyść zakonników światopoglądowe vvorują silniej wśród młodzieży z niższych warstw społeczno kulturowych, (robotniczej- elastyczna i chłopska młodzież). Autor stawia hipotezę, że narasta fala religijności było raczej spowodowane czynnikami społecznymi i psychologicznymi niż duszpasterskimi i że jeśli nie jest silny, wyostrza się w kolejnych latach, podczas gdy efekt poprzednich słabnie, odpływ nadejdzie równie szybko, jak obecny wzrost.

   

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Mariański, J. (1986). Religijność młodzieży naszego czasu i środowiska. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 8, 9–38. https://doi.org/10.21852/sem.1986.01

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.