Opublikowane: 2022-09-03

Hierarchia wartości nieletnich przestępców i jej możliwe związki z zachowaniami przestępczymi

Grzegorz Kudlak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2021.3.08

Abstrakt

W teorii wartości dominuje pogląd, że są one podstawowym elementem normatywnym determinują­cym zachowanie jednostki i są nadrzędne wobec przekonań i postaw. Wartości uporządkowane w okre­ślony system stanowią istotny czynnik zdrowia psychicznego człowieka, warunkujący jego stosunek do przeszłości, umiejętność formułowania przyszłych celów i rozwój osobowości. Im bardziej centralne jest ich znaczenie w hierarchii, tym większy mają one wpływ na decyzje i postępowanie człowieka. W świetle znanych modeli psychologicznych istotne wydaje się zbadanie możliwego związku hierar­chii wartości uznawanej przez osoby nieletnie z podejmowanymi przez nie zachowaniami przestęp­czymi. W przeprowadzonych badaniach wykazano istotne różnice w deklarowanej hierarchii wartości ostatecznych i instrumentalnych między grupą nieletnich przestępców osadzonych w Schronisku dla Nieletnich a grupą kontrolną młodzieży niekaranej oraz normami dla danej grupy wiekowej. Istotne różnice w badanych grupach wykazano w wartościach ostatecznych: bezpieczeństwo rodziny, mądrość i pokój na świecie, a w wartościach instrumentalnych były to: czysty, uczciwy i posłuszny. Charakter i wielkość wykazanych różnic pozwala na potwierdzenie możliwych związków preferencji określonych wartości z podejmowaniem zachowań przestępczych wśród młodzieży.

Słowa kluczowe:

nieletni przestępcy, hierarchia wartości, schronisko dla nieletnich

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kudlak , G. . (2022). Hierarchia wartości nieletnich przestępców i jej możliwe związki z zachowaniami przestępczymi. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 42(3), 107–125. https://doi.org/10.21852/sem.2021.3.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.