Opublikowane: 2022-10-08

Działalność społeczno-polityczna Mykyty Bury w warunkach II Rzeczypospolitej

Serhiy Troyan , Ruslana Davydyuk
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki historycznej
https://doi.org/10.21852/sem.2019.4.11

Abstrakt

W artykule przeanalizowano działalność społeczno-polityczną urodzonego w obwodzie równieńskim uczestnika pierwszej wojny światowej Mykyty Bury, wyjaśniono kulturowe oraz edukacyjne aspekty jego działalności, formy jego walki o ukrainizację Kościoła Prawosławnego w Polsce.

Udowodniono, iż w pierwszej połowie lat dwudziestych pracujący jako nauczyciel M. Bura dołączył do rozwoju organizacji „Proswita” oraz spółdzielczości na Wołyniu, a także pracował w samorządach gminnych i powiatowych. W latach trzydziestych, podzielając ideę ukraińsko-polskiego współistnienia, został jednym z organizatorów Wołyńskiego Związku Ukraińskiego, „Ojczystej Chaty” (“Ridna Chata”), poszerzał sieć „Oświeceniowych Chat” (“Proswitiańska Chata”), pracował w Towarzystwie im. Metropolity Petra Mohyły, „Szkole Ukraińskiej”, klubie sportowym „Horyń”, trzy razy był posłem na Sejm polski. Aresztowany i uwięziony przez radzieckie organy pozasądowe w 1939 r. Jako polski obywatel został wypuszczony z więzienia i dołączył do armii generała Andersa. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Wielkiej Brytanii, później do Kanady.

Słowa kluczowe:

Mykyta Bura, działalność społeczna, ambasador, wołyńskie województwo, Druga Rzeczpospolita, Wołyński Związek Ukraiński, armia Andersa, emigracja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Troyan , S., & Davydyuk, R. (2022). Działalność społeczno-polityczna Mykyty Bury w warunkach II Rzeczypospolitej . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 40(4), 147–158. https://doi.org/10.21852/sem.2019.4.11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.