Opublikowane: 2022-12-17

Komunikacja niewerbalna w misji nowej ewangelizacji. Aspekt teologicznomoralny

Krzysztof Niewiadomski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.4.04

Abstrakt

Nowa ewangelizacja jest najważniejszym zadaniem dzisiejszego Kościoła katolickiego. Głoszenie Ewangelii odbywa się poprzez komunikację międzyludzką. Badania prowadzone przez humanistów wskazują na znaczenie mowy ciała w komunikacji międzyludzkiej. Podobnie Magisterium widzi swoje elementy w procesie ewangelizacji. Misja ta wiąże się również z aspektami teologicznymi i moralnymi. Celem artykułu jest zdefiniowanie implikacji moralnych związanych z komunikacją niewerbalną w dziele nowej ewangelizacji. W tym kontekście można mówić o obowiązku skutecznego głoszenia Ewangelii, czyli z uwzględnieniem faktu, że na skuteczność taką wpływa świadomość własnych komunikatów niewerbalnych oraz podstaw teorii komunikacji. Akt komunikacji może wiązać się z grzechami zaniedbania, izolacji i agresji.

 

Słowa kluczowe:

ewangelizacja, komunikacja niewerbalna, Evangelii gaudium, teologia moralna komunikowania się

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Niewiadomski, K. (2022). Komunikacja niewerbalna w misji nowej ewangelizacji. Aspekt teologicznomoralny . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(4), 53–65. https://doi.org/10.21852/sem.2015.4.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.