Opublikowane: 2022-12-20

Problemy systematyzacyjne związane ze zróżnicowaniem zachodzącym pomiędzy dekretem poszczególnym a reskryptem w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r.

Ginter Dzierżon
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.3.03

Abstrakt

W prezentowanym opracowaniu autor analizując treść definicji dekretów prawnych i reskryptów skodyfikowanych w kan. 48 i 59 § 1 kpk wskazał, że przepisy te nie zawierają żadnych wyraźnych elementów różnicujących te kategorie czynów. Jego zdaniem założenia zawarte w definicjach nie do końca pasują do wielu rozwiązań systemowych sformułowanych w innych przepisach kodeksowych.

Autorka artykułu wykazała, że ​​różnica pomiędzy dwoma wymienionymi w tytule kategoriami aktów uwidacznia się w ich aspekcie formalnym, gdyż dekret dla swojej ważności powinien mieć formę pisemną. W przypadku reskryptów ustawodawca odstępuje jednak od tego wymogu dopuszczając ustną skuteczność prawną tego rodzaju aktów prawnych. Zdaniem autora różnica między tymi dwiema kategoriami aktów nie jest jednak zasadnicza, gdyż w tym przypadku dotyczy jedynie strony formalnej aktu.

Słowa kluczowe:

reskrypt, Kodeks Prawa Kanonicznego, dekret poszczególny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Dzierżon, G. (2022). Problemy systematyzacyjne związane ze zróżnicowaniem zachodzącym pomiędzy dekretem poszczególnym a reskryptem w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(3), 33–41. https://doi.org/10.21852/sem.2015.3.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.