Opublikowane: 2022-12-23

Salezjańskie „Misteria Męki Pańskiej” – trzy współczesne sposoby scenicznej realizacji wydarzeń paschalnych

Mariusz Lach
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2015.1.13

Abstrakt

Przedstawienia pasyjne wystawiane w Polsce mają długą historię, sięgającą średniowiecza. Na przestrzeni wieków podejmowano następnie dramatyczne przedstawienia przedstawiające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Polscy salezjanie, działając na polu edukacji i ewangelizacji, zwłaszcza wśród młodzieży, również wielokrotnie z pomocą i dla nich reżyserowali wydarzenia paschalne. Trzy współczesne, ale bardzo różne przedstawienia tajemnic śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przygotowane przez trzy różne środowiska salezjańskie, w Czerwińsku, Krakowie i Poznaniu, wskazują na ciągłą potrzebę aktualizacji tej tematyki. Realizowane z wykorzystaniem różnorodnych nowoczesnych form i środków teatralnych pod okiem profesjonalistów sztuki teatralnej, do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem.

Słowa kluczowe:

teatr, misteria Męki Pańskiej, scena salezjańska, teatr ewangelizacyjny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lach , M. (2022). Salezjańskie „Misteria Męki Pańskiej” – trzy współczesne sposoby scenicznej realizacji wydarzeń paschalnych. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 36(1), 163–174. https://doi.org/10.21852/sem.2015.1.13

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.