Opublikowane: 2008-06-30

Metoda ośrodków pracy w nauczaniu religii dzieci upośledzonych umysłowo

Iwona Kaftan
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2008.25.09

Abstrakt

Artykuł poświęcony jest zastosowaniu metody „ośrodka pracy” w nauczaniu religii dzieci upośledzonych umysłowo. Celem badań jest przedstawienie teoretycznej i praktycznej przydatności metody wprowadzonej przez M. Grzegorzewską do nauczania globalnego, w aktywnym nauczaniu religii uczniów upośledzonych umysłowo. Metoda „centrum pracy” wywodzi się z metody „centrum zainteresowań” O. Decroly’ego i jest uważana za najlepszą metodę pracy z uczniem upośledzonym umysłowo, dostosowaną do jego potrzeb rozwojowych, fizycznych i zdolności psychiczne. Metoda ma na celu optymalny, wszechstronny rozwój psychofizyczny dziecka we współczesnych warunkach. Korzystne wydaje się uwzględnienie w jej założeniach rozwoju duchowego osoby uczącej się. Autorka artykułu kreatywnie poszukuje nowych materiałów dydaktycznych i nowych środków komunikacji motywujących dzieci do aktywnego udziału w lekcjach religii.

Słowa kluczowe:

katecheza specjalna, pedagogika specjalna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kaftan, I. (2008). Metoda ośrodków pracy w nauczaniu religii dzieci upośledzonych umysłowo. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 25, 111–127. https://doi.org/10.21852/sem.2008.25.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.