Opublikowane: 2007-06-30

Zdrowotne oraz społeczno-etyczne aspekty sportu w nauczaniu Jana Pawła II

Weronika Zaremba
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.22

Abstrakt

Jan Paweł II ocenił, że sport ma wielkie znaczenie w życiu człowieka. Aby sport był dostępny wśród mężczyzn, aby nauczył ich takich wartości jak: lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnota czy solidarność. Sport może też wnieść cenny wkład w pokojowe porozumienie między narodami, a także przyczynić się do utrwalenia w świecie nowej cywilizacji miłości. Jan Paweł II pokazał też, jak ważna jest fair play w sporcie. Papież Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństw w sporcie. Przestrzegani przed obsesją zysku i komercjalizacji najlepszych wyników w sporcie kosztowali ich zdrowiem poprzez doping czy to stosowaniem różnych, zabronionych metod. Wzorami dla młodzieży stają się sportowcy zwłaszcza ci najbardziej znani, dlatego powinni o tym pamiętać, aby odsłaniali przede mną cechy ludzkie i duchowe dostojne do naśladowania. Każda rywalizacja sportowa powinna dostarczać rozrywki i eliminować przemoc, która godzi w wielkie tradycyjne fundamenty sportu. Sport nie może być tylko celem, ale ma służyć uniwersalnemu rozwojowi człowieka, na uwagę zasługują przede wszystkim wartości. Człowiek w sporcie powinien wzrastać duchowo, intelektualnie, moralnie i społecznie. Sport powinien móc nieść radość i wzbogacać człowieka pod każdym względem.

Słowa kluczowe:

godnośc osobowa człowieka, fair play, doping, wszechstronny rozwój człowieka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zaremba, W. (2007). Zdrowotne oraz społeczno-etyczne aspekty sportu w nauczaniu Jana Pawła II. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 24, 299–309. https://doi.org/10.21852/sem.2007.24.22

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.