Opublikowane: 1999-06-30

Metody hermeneutyczne w twórczości homiletycznej

Adam Durak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.1999.06

Abstrakt

Artykuł dotyczy możliwości wykorzystania metod hermeneutycznych przyjętych w twórczości homiletycznej w studium liturgicznym tei te sti. Na wstępie Autor odróżnia hermeneutykę biblijną od liturgicznej, przywołując ostatnie dokumenty Kościoła dotyczące kodeksu i na ten temat. Następnie don A. Durak robi panoramę wybór metod hermeneutycznych, wskazany już1 przez takich autorów jak i s. np. JESTEM Triacca, M. Auge', M. Sodi, c inni. Na koniec Autor proponuje metodę mniej naukową, ale przydatną również kaznodziejom niewtajemniczonych w hermeneutykę, zwanych „metodą przesłuchań”. Zdecydowanie to metoda ma zastosowanie do dostrzeżenia ważnych zagadnień wyłaniających się z eukologii. Wszystko po to, aby się przygotować lepiej homilię i wyjaśnić w niej „lex cred en di” i „lex orandi” celebracji liturgicznej w Kościół.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Durak, A. (1999). Metody hermeneutyczne w twórczości homiletycznej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 15, 75–81. https://doi.org/10.21852/sem.1999.06

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.