Opublikowane: 1997-06-30

Autorytaryzm a percepcja nowych ruchów religijnych przez katolicką młodzież akademicką

Kazimierz Franczak , Tadeusz Doktór
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.1997.13

Abstrakt

Hipoteza, że ​​negatywne postrzeganie NRM jest pozytywnie związane z autorytaryzmem został przetestowany na próbie 60 studentów uczestniczących w katolickiej akademii wycofać się. Badani byli bardziej negatywnie nastawieni do innych religii w Polsce (31 proc stwierdzenie, że ich obecność może prowadzić do negatywnych konsekwencji w porównaniu z 7% procent w populacji ogólnej), ale mniej autorytarny w porównaniu z najlepiej wykształconymi segmenty populacji generalnej. Percepcja NRM była zróżnicowana (bardziej pozytywna w przypadku NRM katolickich i bardziej negatywnych w przypadku NRM niekatolickich). Negatywne nastawienie wobec innych religii (w tym NRM) i autorytaryzmu dodatnio skorelowane (r = 15) ale korelacja nie osiągnęła poziomu istotności statystycznej.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Franczak, K., & Doktór, T. (1997). Autorytaryzm a percepcja nowych ruchów religijnych przez katolicką młodzież akademicką. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 13, 167–178. https://doi.org/10.21852/sem.1997.13

Cited by / Share

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.