Opublikowane: 1996-06-30

Piekło w relacji do miłującego i miłosiernego Boga

Tadeusz Dionizy Łukaszuk
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.1996.02

Abstrakt

Potępienie w stosunku do kochającego i miłosiernego Boga. Artykuł dotyczy potępienia jako rzeczywistości występującej w źródłach Glembens poznaje, która jednocześnie budzi jednak liczne zastrzeżenia swoim narzekaniem i narzekaniem zadaje pytania. Przeciwko tym zastrzeżeniom stoi jednoznaczna i mocna doktryna objawieniowa i kościelna głoszenie. Teologia odpowiada na te pytania i zwraca uwagę na trzy z nich wydają się być najważniejsze. Pierwsze pytanie dotyczy Stwórcy lub Potępienia i otrzymuje odpowiedź, że jest dziełem człowieka, a nie Boga, ponieważ jest dziełem wewnętrznym konsekwencja grzechu. Teologia formułuje odpowiedź na pytanie o naturę wiecznego cierpienia jako utrata Boga (poena damini). Opis tortur ciała staje się obrazem dla ogromu nieszczęścia, które polega na odstępstwie od Boga. Pojawia się pytanie o wieczność stanu potępienia w teologii jednak odnosi się to do nieodwołalnych decyzji wolnych Wzywa ludzi, którzy są przede wszystkim złapani w chwili śmierci. W świetle udzielonych odpowiedzi Staje się jasne, że potępienie jest niebezpieczną rzeczywistością, która zwykle dotyka ludzi bez uprzedzeń rozum ludzki jest zrozumiały.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łukaszuk, T. D. (1996). Piekło w relacji do miłującego i miłosiernego Boga. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 12, 23–29. https://doi.org/10.21852/sem.1996.02

Cited by / Share

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.