Opublikowane: 2024-08-18

Szkoły Cristo Rey a opcja preferencyjna na rzecz ubogich

Julie Robinson , Pauline Cooney , Stephen McKinney
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.1825

Abstrakt

Szkoły Cristo Rey są wyjątkową i charakterystyczną formą edukacji jezuickiej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku odnoszą one duże sukcesy i są uznawane za spójne z jezuickimi zasadami wychowawczymi i opcją preferencyjną na rzecz ubogich. Są dostępne tylko dla młodych ludzi z rodzin o niskich dochodach i są otwarte dla wszystkich wyznań oraz niewierzących. Szkoły Cristo Rey oferują intensywne i wspierające środowisko dla uczniów i przygotowują ich do podjęcia studiów w college’ach i na uniwersytetach. Niemniej jednak spotykają się z krytyką, która koncentruje się m.in. na modelu finansowym, w którym uczniowie muszą pracować jeden dzień w tygodniu, na charakterze pracy uczniów oraz na zasadach etycznych pracodawców. Pojawiają się także pytania związane z dysonansem kulturowym między uczniami a personelem szkół. W tym artykule zbadano socjologiczne i teologiczne podstawy szkół Cristo Rey, oceniono ich skuteczność oraz przeanalizowano niektóre kwestie podnoszone w krytyce tych szkół.

Słowa kluczowe:

Cristo Rey, Ameryka, edukacja jezuicka, opcja preferencyjna na rzecz ubogich, papież Franciszek

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Robinson , J., Cooney , P., & McKinney, S. (2024). Szkoły Cristo Rey a opcja preferencyjna na rzecz ubogich. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 45(1), 167–178. https://doi.org/10.21852/sem.1825

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.