Opublikowane: 2021-01-20

Średniowieczna architektura kościoła parafialnego w Głubczycach od II połowy XIII do początków XVI wieku

Andrzej Legendziewicz
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2020.27.2.4

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań kościoła parafialnego p.w Narodzenia NMP w Głubczycach. We wstępie przedstawiono analizę źródeł pisanych i ikonograficznych oraz omówiono aktualną literaturę. Na podstawie badań architektonicznych i analizy porównawczej uznano, że pierwszy kościół został prawdopodobnie zbudowany w trzeciej ćwierci XIII wieku i złożony był z prostokątnego dwuprzęsłowego prezbiterium, zakrystii i trójnawowego korpusu bazylikowego z niedokończonym masywem wieżowym. Patronat nad świątynią przekazano Zakonowi Rycerskiego Szpitala Św. Jana w Jerozolimie w 1279 roku.  Prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku powiększono prezbiterium, a korpus przekształcono nadając mu układ halowy z portalami zachodnimi i południowymi. Po opuszczeniu świątyni przez joannitów w 1526 roku w 1579 r. wzniesiono wieżę południową, zwieńczoną renesansowym hełmem.

Słowa kluczowe:

Architektura, Śląsk, kościół, średniowiecze, joannici

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Legendziewicz, A. (2021). Średniowieczna architektura kościoła parafialnego w Głubczycach od II połowy XIII do początków XVI wieku . Saeculum Christianum, 27(2), 46–59. https://doi.org/10.21697/sc.2020.27.2.4

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.