Troska o ciało, nierzadko przybierająca formy kultu ciała, jest jednym z charakterystycznych fenomenów czasów współczesnych, naznaczonych bardzo mocno przywiązywaniem uwagi do tego, co widoczne, mniej zaś do tego, co metafizyczne, duchowe. W tym kontekście bardzo
poważnym problemem moralnym są proponowane na coraz większą skalę i dla coraz szerszego grona odbiorców oferty operacji estetycznych, plastycznych i innych zabiegów, upiększających ciało ludzkie. Z drugiej strony chirurgia estetyczna jest ogromną szansą dla wielu osób, dotkniętych konsekwencjami różnych chorób, wypadków komunikacyjnych, okaleczeń, wojen. Dzięki opera- cjom plastycznym możliwe jest przywracanie akceptowalnego przez danego człowieka wyglądu i poprawianie w ten sposób kondycji psycho-fizyczno-duchowej.
Próbę wskazania kompleksowej odpowiedzi moralnej na te kwestie jest obszerna publikacja (503 ss.) w języku włoskim autorstwa czeskiego duchownego katolickiego, ks. Jana Poláka, zatytu- łowana Bellezza in vendita. Chirurgia estetica tra storia, antropologia ed etica [Piękno na sprzedaż. Chirurgia estetyczna między historią, antropologią i etyką], wydana we włoskim wydawnictwie Edizioni Sant’Antonio. Książka jest owocem studium ad Doctoratum i poszukiwań badawczych ks. Jana Poláka w czasie studiów w Accademia Alfonsiana – Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie pod kierunkiem ks. prof. Giovanniego Del Missiera oraz prof. Cristiany Freni.
Zasady cytowania
Licencja
Autorzy artykułów składają pisemne oświadczenie:
- tekst jest całkowicie oryginalny i nie narusza żadnych praw osób trzecich;
- pełna i rzetelna informacja o autorstwie publikacji, źródłach jej finansowania, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów jest w odpowiedni sposób ujawniona w artykule;
- artykuł nie był nigdzie wcześniej publikowany, ani nie jest aktualnie przedmiotem żadnego innego postępowania wydawniczego.
W §4 Umowy pomiędzy Wydawnictwem UKSW a Autorem znajduje się zapis, że Autor artykułu nieopłatnie przenosi na UKSW autorskie prawo majątkowe do publikacji, nieograniczone w czasie i przestrzenie, na następujących polach eksploatacji:
1. Wydania i rozpowszechniania artykułu w formie papierowej i elektronicznej
2. Utrwalenia na maszynowych nośnikach informacji
3. Wprowadzenia do pamięci komputera
4. Wprowadzenia do czytelni on-line
5. Wprowadzenia do obrotu
6. Wprowadzania do internetowych baz czasopism, w tym pełnotekstowych.
Autorzy ponoszą także odpowiedzialność za uzgodnienie wszystkich potrzebnych praw (wydawniczych i autorskich) do zgłoszenia publikacji (cytowanie, przedruk ilustracji, tabel i wykresów z innych źródeł).