Opublikowane: 2016-11-16

ETiK-International Wiedeń. Problemy badawcze, przeprowadzone badanie i analiza wyników

Georg Ritzer , Ines Maria Breinbauer , Henning Schluss , Thomas Krobath
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/10.21697/fp.2016.2.04

Abstrakt

Etyka w Austrii, podobnie jak w większości krajów Europy, ma w publicznym systemie edukacji szkolnej status przedmiotu alternatywnego wobec religii. Mimo że stan taki trwa od ponad dwóch dziesiątek lat, brakuje woli politycznej i społecznej, żeby go zmienić. W niniejszym artykule zaprezentowano badanie ETiK-International, które zostało przeprowadzone w Wiedniu w 2014 roku przez zespół złożony z naukowców pochodzących z Wiener Univerisität i Kirchliche Pädagogische Hochschule Wien/Krems.
Artykuł składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym scharakteryzowano prawne i społeczno-kulturowe determinanty prowadzenia lekcji etyki i religii w Austrii. W drugim rozdziale zaprezentowano problemy badawcze podjęte w przeprowadzonym badaniu ETiK-International. W dwóch kolejnych omówiono wyniki ilościowe (rozdział trzeci) i jakościowe (rozdział czwarty), jakie uzyskano w 11 wybranych wiedeńskich szkołach średnich.

Słowa kluczowe:

ETiK-International, kompetencja moralno-etyczna, badanie ilościowe, badanie jakościowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ritzer, G., Breinbauer, I. M., Schluss, H., & Krobath, T. (2016). ETiK-International Wiedeń. Problemy badawcze, przeprowadzone badanie i analiza wyników. Forum Pedagogiczne, 6(2/1), 57–70. https://doi.org/10.21697/10.21697/fp.2016.2.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.