Opublikowane: 2021-10-27

Między uniwersalnością a partykularnością, czyli o polskich publikacjach pedagogicznych

Piotr Magier
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.04

Abstrakt

Prezentowany artykuł jest zbiorem uwag dotyczących uwarunkowań bibliometrycznej oceny publikacji pedagogicznych. Zawiera spostrzeżenia odnośnie do dwóch typów uwarunkowań oceny bibliometrycznej: kontekstualnych, odnoszących się do administracyjnych regulacji w uprawianiu nauki (zwłaszcza nauk humanistycznych), oraz wewnątrzpedagogicznych, opisujących specyfikę tej dyscypliny naukowej.

W szczególności w tekście wskazane zostały wątpliwości dotyczące zasadności wiązania ocen bibliometrycznych z poznawczą wartością badań prowadzonych w dziedzinie pedagogiki. Prezentowany tekst broni poznawczej wartości badań pedagogicznych oraz zawiera propozycję zwrotnego odniesienia tytułowej opozycji: uniwersalność–partykularność, czyli zastosowania jej do kryteriów, jakie stosowane są przy indeksacji pedagogicznego dorobku naukowego. Wskazuje się w nim, że zasadne są pytania dotyczące adekwatności, niemiarodajności oraz potrzeby stosowania tego typu ocen. Uzmysławia się wątpliwości odnoszące się nie do uniwersalności pedagogiki, ale do uniwersalności samego pomiaru i stosowanych w jego ramach kryteriów.

Słowa kluczowe:

pomiar bibliometryczny, pedagogika, indeksacja dorobku naukowego z zakresu pedagogiki, kryteria pomiaru bibliometrycznego

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Magier, P. (2021). Między uniwersalnością a partykularnością, czyli o polskich publikacjach pedagogicznych. Forum Pedagogiczne, 11(1), 51–65. https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.