Szanowni Czytelnicy,
w ostatnim okresie nastąpiła zmiana w zespole redakcyjnym kwartalnika prawno–historycznego „Prawo Kanoniczne”. Odczuwając wielką potrzebę istnienia najstarszego polskiego czasopisma kanonistycznego pragniemy kontynuować rozpoczęte dzieło.
Zapraszamy osoby od lat współpracujące z naszym kwartalnikiem jak również adeptów nauki w obszarze prawa kanonicznego oraz dyscyplin pokrewnych do prezentowania własnych osiągnięć badawczych na łamach naszego czasopisma. Pragniemy nadal utrzymać ukazywanie się czasopisma w formie kwartalnika. Jesteśmy również otwarci na „pierwsze kroki” stawiane na polu nauki przez studentów i doktorantów na wydziałach prawa kanonicznego czy wydziałach prawa. Każde opracowanie poddawane jest procesowi recenzyjnemu, a uwagi wyrażone przez recenzentów są odpowiednimi wskazówkami dla dalszego rozwoju naukowego oraz sztuki prezentacji własnych osiągnięć badawczych.
Dla stałych czytelników i współpracowników niech nie będzie zaskoczeniem zauważalna zmiana szaty graficznej publikowanych opracowań. Chcieliśmy pozostać wierni „kanonistycznej” tradycji łącząc to, co trwałe z tym, co wymaga zmian podyktowanych sytuacją w świecie wydawnictw naukowych. Poszczególne numery kwartalnika będą ukazywały się natychmiast po złożeniu całego numeru na stronie internetowej czasopisma. Będzie można je cytować oraz prezentować w dorobku naukowym przed ukazaniem się wersji drukowanej.
Licząc na współpracę osób zainteresowanych problematyką prawa Kościoła oraz pokrewnych mu dyscyplin życzymy uważnej lektury opracowań zawartych w niniejszym numerze, jak również zachęcamy do żywej i merytorycznej dyskusji polemicznej. Chcielibyśmy, by Prawo Kanoniczne nie było jedynie miejscem, gdzie „sprzedaje się” własną wiedzę naukowe zdobycze, ale również „rynkiem” dysput i wymiany poglądów, które pozwalają sięgać głębiej i dostrzec to, co było ukryte.
Redakcja kwartalnika
Prawo Kanoniczne