Data publikacji : 2019-06-08

La revisione del diritto proprio dei Carmelitani Scalzi al tempo di oggi

WIESŁAW KIWIORDział: Rozprawy i Artykuły

Abstrakt

Z procedury legislacyjnej, stosowanej przez Zakon w latach 1968-1986, można wybrać elementy, które są owocne dla rewizji i aktualizacji norm prawa właściwego karmelitów bosych w czasach współczesnych. Poszukiwania i rozeznanie, których wymaga ta praca, powinny - w zależności od przypadku - zachęcić, umocnić lub przekształcić się w teologiczną i medytacyjną lekturę Konstytucji, aby pogłębić swoją tożsamość powołaniową w Kościele i - jak mówi tekst karmelitańsko-teatyńskiej formuły profesji zakonnej - żyć wiernie w zjednoczeniu z Dziewicą Maryją w posłuszeństwie Jezusowi Chrystusowi, oddać się całym sercem rodzinie zakonnej zapoczątkowanej przez Założycieli, oddać się modlitwie wieczystej i apostolskiej służbie Kościoła, aby osiągnąć doskonałą miłość i na wieki wielbić Trójcę Przenajświętszą.
Większe uwzględnienie Reguły i Konstytucji - jak przypomina nam św. Jan Paweł II - da zakonnikom "pewne kryterium poszukiwania odpowiednich form świadectwa, które będą umiały odpowiedzieć na potrzeby chwili, nie odchodząc od pierwotnej inspiracji". Pomoże im - na płaszczyźnie osobistej, wspólnotowej i instytucjonalnej - w ciągłej odnowie ich życia zakonnego i w ponownym rozbudzeniu wierności dynamicznej, twórczej i braterskiej.

Słowa kluczowe

Prawo wlasne ; Karmelici Bosi ; rewizja prawa ; Kapitula Generalna


Szczegóły
Bibliografia
Autorzy

Pobierz pliki

pdf

KIWIOR , W. (2019). La revisione del diritto proprio dei Carmelitani Scalzi al tempo di oggi . Prawo Kanoniczne, 62(2), 75-98. https://doi.org/10.21697/pk.2019.62.2.04

Wskaźniki altmetryczne


Wydawnictwo Naukowe UKSW
ul. Dewajtis 5, domek nr 2
01-815 Warszawa
email: wydawnictwo@uksw.edu.pl
tel. +48 22 561 88 35
O platformie:
Copyright 2019 by UKSW
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP
O systemie