Opublikowane: 1986-06-30

Wzory kulturowe wychowania religijnego i laickiego w świadomości młodzieży polskiej

Edward Ciupak
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21852/sem.1986.02

Abstrakt

W artykule przedstawiono dość reprezentatywne tendencje w kierunku akceptacji lub dezaprobaty religie i modele wychowawcze Beeulara przez młodzież, wskazuje na czynniki warunkujące opinie młodych ludzi i wyciągnąć kilka ogólnych wniosków. Autor to stwierdza ludzie są świadomi niezgodności religijnego modelu edukacji z systemem edukacji socjalnej; dlatego często znajdują się w sytuacjach kolizji. Większość młodych ludzie pozytywnie oceniają wychowawczą funkcję religii, niezależnie od własnej różne postawy, umy w stosunku do religii. „Myślę, że edukacja religijna nadaje człowiekowi sens życia i skupiać się na psychologicznych i filozoficznych aspektach wiary, a nie na jej teologii] i dogmatyczne aspekty. Jeśli chodzi o ich wyobrażenie o katolicyzmie, ma je duża grupa ankietowanych postawa nonkonformistyczna, z wyraźną tendencją do reformy podstawowych dogmatów i zasady moralne ogłoszone przez Kościół. Młodzi ateiści nie widzą pewnych elementów katolicyzmu obyczajów we własnym modelu kultury.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ciupak, E. (1986). Wzory kulturowe wychowania religijnego i laickiego w świadomości młodzieży polskiej. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 8, 39–51. https://doi.org/10.21852/sem.1986.02

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.