Opublikowane: 2022-10-18

Włączenie do wspólnoty jako metoda wychowania moralnego – perspektywa pedagogiki neotomistycznej

Jarosław Horowski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki społeczno-pedagogicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2019.1.08

Abstrakt

Analizy prowadzone w niniejszym artykule dotyczą specyfiki pedagogiki neotomistycznej w obszarze metodologii wychowania. Szczególny przedmiot zainteresowania stanowi zależność mię­dzy włączeniem dojrzewającego człowieka do życia wspólnotowego (co obejmuje powierzenie mu obowiązków i odpowiedzialności za dobro wspólne) a jego rozwojem moralnym. Analizy zostały podzielone na trzy etapy. W pierwszym wskazano różnicę między wychowaniem i kształceniem. Drugi prezentuje neotomistyczne ujęcie relacji między rozwojem moralnym i uczestnictwem w ży­ciu wspólnotowym. W trzecim sformułowano zasady wychowania moralnego w aspekcie włączenia dojrzewającej osoby do życia wspólnoty.

Słowa kluczowe:

wspólnota, dobro wspólne, wstyd, pedagogika neotomistyczna, J. Woroniecki, K. Górski, K. Wojtyła

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Horowski, J. (2022). Włączenie do wspólnoty jako metoda wychowania moralnego – perspektywa pedagogiki neotomistycznej . Seminare. Poszukiwania Naukowe, 40(1), 105–117. https://doi.org/10.21852/sem.2019.1.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.