Opublikowane: 06-03-2021

„Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno”. Aktualność Dekalogu

Wiesław Łużyński
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2018-008

Abstrakt

Imię Jahwe „Jestem, który Jestem” wyraża istotę Boga. W sensie biblijnym oznacza Boga, który „jest” ze swoim ludem. W sensie filozoficznym oznacza pełnię istnienia. W Starym Testamencie imię to zostało objawione Mojżeszowi. W Nowym Testamencie objawieniem imienia Bożego jest Jezus – Jehosua: Jahwe jest zbawieniem. Jezus używa formuły objawieniowej „Ja jestem”, identyfikując się ze swoim Ojcem i wskazując na swoje mesjańskie posłannictwo. Objawieniem imienia Bożego jest Modlitwa Pańska, w której Bóg jest określony jako Ojciec, wiąże się również z nim jedno z wezwań modlitwy będące prośbą o uświęcenie imienia Bożego. Przykazanie nakazuje szacunek dla imienia Bożego i całej rzeczywistości sakralnej. Zabrania ono używania go do błahych spraw, a tym bardziej do składania kłamliwych przysiąg lub wypowiadania przekleństw. Imię Boże powinno być wzywane z najwyższym szacunkiem, w czasie modlitwy z rozwagą i sprawiedliwością.

Słowa kluczowe:

imię, prawda, Bóg, chrześcijanin, Kościół, przysięga

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łużyński , W. (2021). „Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno”. Aktualność Dekalogu . Studia Gdańskie, 42, 119–131. https://doi.org/10.26142/stgd-2018-008

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.