Opublikowane: 2024-12-31

O wybranych zagrożeniach bezpieczeństwa rodziny w ponowoczesnym świecie

Józef Młyński
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2024.63-64.1-2.5

Abstrakt

Tematyka zagrożeń bezpieczeństwa rodziny we współczesnych warunkach społecznych skupia się wokół różnych obszarów, w tym: indywidualizmu, konsumpcjonizmu, liberalizmu oraz wokół zagrożeń w obszarze egzystencjalnym i społecznym, takich jak: kohabitacja, rozwód, migracja, uzależnienia (alkoholizm), media. Obszary te obejmują istnienie rodziny, a w niektórych przypadkach prowadzą do zjawisk społecznych związanych z wykluczeniem lub marginalizacją jednostki. Celem artykułu jest opisanie i analiza wybranych zagrożeń rodzinnych, a także pokazanie ich wpływu na funkcjonowanie rodziny i konsekwencji z nich wynikających. Autor tekstu przedstawia tezę (idąc za nauką Kościoła katolickiego), że fundamentem ludzkiego szczęścia jest rodzina, która daje bezpieczeństwo życia, edukację, zdrowie, bezpieczeństwo społeczne i ekonomiczne, życzliwość i wzajemne zrozumienie. Dlatego też jego tezą docelową (normatywną, wchodzącą w zakres etyki i moralności katolickiej) jest to, że należy zrobić wszystko, co jest w ludzkiej mocy (uwzględniając także aspekt ludzkiej wiary i zawierzenia), aby uchronić ją przed zagrożeniami kulturowymi i społecznymi współczesnego areopagu rozwoju.

Słowa kluczowe:

rodzina, zagrożenia, wyzwania, bezpieczeństwo społeczne, społeczeństwo

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Młyński, J. (2024). O wybranych zagrożeniach bezpieczeństwa rodziny w ponowoczesnym świecie. Studia Nad Rodziną, 28(1-2(63-64), 49–58. https://doi.org/10.21697/snr.2024.63-64.1-2.5

Cited by / Share

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.