Aktywność seniorów w środowisku lokalnym

Józef Młyński
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2018.48.3.05

Abstrakt

Polityka senioralna jawi się jako istotne wyzwanie współczesności. Socjologowie i demografowie ciągle podkreślają, że społeczeństwo polskie się starzeje. Istnieje zatem wielka potrzeba pobudzenia działań lokalnej polityki społecznej na rzecz seniorów i osób starszych.

Celem niniejszego artykułu jest ukazanie aktywności społecznej i edukacyjnej seniorów w społeczności lokalnej. Z powziętej analizy wynika, że seniorzy uczestniczą w zorganizowanych formach aktywności: Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby seniorów, rady seniorów, Caritas parafialne, różne stowarzyszenia, wolontariat i inne instytucje pożytku publicznego. Dodać trzeba, że łatwiej jest zaktywizować seniorów zamieszkujących środowiska miejskie niż środowiska wiejskie. Ponadto w niniejszym artykule ukazano też rolę pracownika socjalnego jako lidera – moderatora społeczności lokalnej odpowiedzialnego za stymulowanie aktywności społecznej i edukacyjnej seniorów.

Słowa kluczowe:

polityka senioralna, senior, aktywność społeczna i edukacyjna, samorząd terytorialny, środowisko lokalne, pracownik socjalny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Młyński, J. (2021). Aktywność seniorów w środowisku lokalnym. Studia Nad Rodziną, 22(3(48), 69–86. https://doi.org/10.21697/snr.2018.48.3.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.