Działalność Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz rodziny w latach 2010-2015

Łukasz Winny
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2018.46.1.03

Abstrakt

Rodzina stanowi podstawową i naturalną komórkę społeczną tworzącą państwo. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nakazuje bezpośrednią ochronę i opiekę nad rodziną przez wszystkie organy administracji publicznej w szczególności zaś, w przypadkach, kiedy rodzina z pewnych względów znajduje się w gorszej sytuacji materialnej lub jest rodziną niepełną. Instytucją stojącą na straży przestrzegania praw i sygnalizującą przypadki stanowiące ingerencję i zagrażające dobru rodziny jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Ze względu na swoje konstytucyjne umocowanie Rzecznik angażuje się w wiele spraw związanych z dobrem rodziny – w artykule przedstawiono m.in. sukcesy dot. problemów z dostępem do świadczeń rodzinnych, praw osób z niepełnosprawnościami, problemów mieszkaniowych, czy także trud-ności rodzin polskich mieszkających za granicą. W wielu przypadkach interwencja Rzecznika skutkowała modyfikacją praktyki organów administracji publicznej lub zmianami legislacyjnymi. Rzecznik choć z ograniczonym wachlarzem kompetencji pozostaje zasadniczym elementem struktury organizacyjnej państwa, prawidłowo wypełniając swoją konstytucyjną rolę.

Słowa kluczowe:

Rzecznik Praw Obywatelskich, rodzina, Konstytucja, świadczenia rodzinne, niepełnosprawność, małżeństwo

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Winny, Łukasz. (2021). Działalność Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz rodziny w latach 2010-2015. Studia Nad Rodziną, 22(1(46), 21–33. https://doi.org/10.21697/snr.2018.46.1.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.