Opublikowane: 2022-10-17

Man in the face of suffering. Pedagogical perspective

Jan Niewęgłowski
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/fp.2022.1.25

Abstrakt

Cierpienie jest obecne w życiu każdego człowieka. Towarzyszy ono osobie pod każdym stopniem długości i szerokości geograficznej. Jest to temat ogólny ludzki. Problem ten współistnieje z człowiekiem. Dlatego należy do obszarów aktywności i refleksji człowieka, które są ciągle i na nowo podejmowane. Chociaż zauważamy cierpienie w świecie zwierząt, to jednak dotyka ono szczególnie człowieka. Doświadczenie cierpienia często odsłania człowiekowi jego głębię i bogate pokłady jego człowieczeństwa. Bez niego człowiek nie zdawałby sobie sprawy o ich istnieniu. Nasze życie ziemskie realizuje się pomiędzy immanencją i transcendencją. Dla człowieka wierzącego cierpienie przynależy do transcendencji. Rzeczywistość cierpienia przybiera liczne i różne postacie. Pomimo wielu prób poszukiwania odpowiedzi na pytanie „dlaczego”, cierpienie nadal pozostaje wielką tajemnicą. Dlatego człowiek cierpiący zawsze powinien budzić nasz szacunek i współczucie. W miarę możliwości należy nieść mu pomoc, otuchę i nadzieję. W procesie wychowania należy uwrażliwiać młodego człowieka na obecność cierpienia w jego życiu i życiu innych.

Słowa kluczowe:

osoba, cierpienie fizyczne i duchowe, cierpienie w Biblii, tajemnica cierpienia, pomoc człowiekowi cierpiącemu

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Niewęgłowski, J. (2022). Man in the face of suffering. Pedagogical perspective. Forum Pedagogiczne, 12(1), 407–418. https://doi.org/10.21697/fp.2022.1.25

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.