Opublikowane: 2017-04-04

Wybrane zagadnienia problematyki patologicznego hazardu w Polsce

Iryna Kurlak
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2017.1.11

Abstrakt

Wśród różnego rodzaju zjawisk patologicznych szczególne miejsce z uwagi na swoje dramatyczne konsekwencje zajmuje hazard. Samo uprawianie hazardu nie jest jeszcze patologią. Patologicznym staje się uzależnienie od tej czynności, kiedy to uprawianie hazardu staje się najważniejsze w życiu człowieka, zaczyna dominować w jego myśleniu, w uczuciach oraz w zachowaniu, w związku z czym powstają szkody, a w chwili zaprzestania grania pojawiają się przykre objawy odstawienia. Taki hazard został nazwany patologicznym i jest uznany za chorobę. W artykule omawia się prawdopodobne przyczyny uzależnienia od hazardu, mechanizmy i fazy nałogowego grania, charakteryzuje się osobowość patologicznego gracza, myślenie hazardzisty, konsekwencje grania, rodzinę hazardzisty i terapię patologicznego hazardu. Podaje się krótkie studium przypadku, który ma typowy charakter dla procesu rozwoju patologicznego uzależnienia i jego dramatycznych skutków.

Słowa kluczowe:

uzależnienie, patologia, hazard, choroba, konsekwencje, gracz, nałóg

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kurlak, I. (2017). Wybrane zagadnienia problematyki patologicznego hazardu w Polsce. Forum Pedagogiczne, 7(1), 149–162. https://doi.org/10.21697/fp.2017.1.11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.