Opublikowane: 2019-09-04

Nauczyciele akademiccy w świecie myślenia jako nieproduktywnej pracy

Bogusław Śliwerski
Forum Pedagogiczne
Dział: Artykuły i rozprawy
https://doi.org/10.21697/fp.2019.2.12

Abstrakt

Autor podejmuje problem kształcenia młodych kadr akademickich w związku z wdrażaną w Polsce reformą szkolnictwa wyższego. Uniwersytety mają do spełnienia szczególną rolę w rozwijaniu kultury i społeczeństw jako nośnik ponadczasowych wartości humanistycznych, toteż muszą rozwiązywać problemy przejścia od tradycyjnego, humboldtowskiego modelu do zdecentrowanego i zdecentralizowanego, ale zrównoważonego rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Opisuję, w jakim zakresie konieczne jest zatem reformowanie uniwersytetów w wymiarze organizacyjnym i w zakresie kształcenia młodych kadr naukowych tak, aby nie niszczyć potencjału rozwojowego polskich badaczy oraz możliwych do tworzenia przez nich inter- i transdyscyplinarnych zespołów naukowych, których efekty pracy mogą i powinny zmieniać oblicze także polskiej nauki.

Słowa kluczowe:

uniwersytet, reforma nauki, naukoznawstwo, kształcenie kadr akademickich, nauki społeczne, humanistyka, wartości

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Śliwerski, B. (2019). Nauczyciele akademiccy w świecie myślenia jako nieproduktywnej pracy. Forum Pedagogiczne, 9(2/1), 157–173. https://doi.org/10.21697/fp.2019.2.12

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.