Submissions

As part of the submission process, authors are required to check off their submission's compliance with all of the following items, and submissions may be returned to authors that do not adhere to these guidelines.

Author Guidelines

1. Głównym językiem czasopisma jest język polski. Artykuły mogą być również publikowane w językach obcych.
2. Objętość artykułu nie może być mniejsza niż pół arkusza wydawniczego (20 000 znaków ze spacjami i przypisami). Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania tekstów i wprowadzenia poprawek oraz korekty przysłanych artykułów, szczególnie pod względem poprawności językowej, logicznej i stylistycznej. Redakcja nie dokonuje merytorycznej ingerencji w nadesłane teksty. Artykuły przygotowane niezgodnie ze wskazówkami dla autorów będą odsyłane do poprawy. Za artykuły opublikowane w „Studiach Katechetycznych” autorzy nie otrzymują honorarium. Autorom przysługują egzemplarze autorskie czasopisma.
3. Artykuły są nadsyłane do Redakcji „Studiów Katechetycznych” w wersji elektronicznej, w formacie doc lub docx.

Sposób cytowania
1. Wszelkie źródła, z których Autor korzystał w przygotowaniu artykułu, winny być udokumentowane w przypisach dolnych.
2. Cytaty należy umieszczać w cudzysłowie. Tytuły książek i artykułów zapisujemy kursywą. Tytułów obcojęzycznych nie tłumaczymy.
3. Zapis bibliograficzny w przypisie wykonujemy wg następującego wzoru:
a. Książki – Inicjał imienia, nazwisko, Tytuł książki, miejsce i rok wydania, strona, np.: W. Kubik, Zarys dydaktyki katechetycznej, Kraków 1990, s. 70.
W wypadku pracy wielu autorów: do trzech, podać nazwiska oddzielone przecinkami. Powyżej trzech autorów należy wybrać jedną z dwóch możliwości: 1. pierwszy autor i in.; 2. traktować jak dzieło zbiorowe.
b. Dzieła zbiorowe – Tytuł, red. Inicjał imienia i nazwisko redaktora naukowego, Miejsce i rok wydania, strona.
c. Artykuł w książce – inicjał imienia i nazwisko autora, Tytuł artykułu, w: Tytuł, red. Inicjał imienia i nazwisko redaktora naukowego, Miejsce i rok wydania, strona, np.: R. Czekalski, Metody nauczania katechetycznego w I połowie XX wieku, w: Dydaktyka w służbie katechezy, red. S. Dziekoński, Kraków 2002, s. 95.
d. Artykuł w czasopiśmie – inicjał imienia i nazwisko autora, Tytuł artykułu, „Tytuł Czasopisma”, rok, nr numer(zeszyt), strona, np.: R. Murawski, Istotne funkcje katechezy, „Horyzonty Wiary”, 1996, nr 3, s. 6.
4. Przy powtórzeniach należy stosować skróty dz. cyt., art. cyt., dok. cyt. W przypadku cytowania tego samego autora lub źródła, co w poprzednim przypisie, stosuje się skróty: tenże, tamże. Powtarzając daną pozycję można dokonać skrótu tytułu.
5. Stosuje się cytaty bezpośrednie lub powoływanie się na innego autora lub źródło („por.”, „zob.”). W ostateczności dopuszczalne jest cytowanie za kimś („cyt.za”).
6. Korzystając ze źródła dostępnego w Internecie, podaje się dokładny adres strony wraz z datą skorzystania z publikacji. W przypadku źródeł istniejących zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej, w miarę możliwości należy odwoływać się do wersji drukowanej.
7. POCZĄWSZY OD ARTYKUŁÓW NADSYŁANYCH DO TOMU 12, OBOWIĄZKOWO DOŁĄCZAMY BIBLIOGRAFIĘ ZAŁĄCZNIKOWĄ LITERATURY WYKORZYSTANEJ PRZY PISANIU ARTYKUŁU.

Streszczenie
1. Wraz z artykułem należy przesłać do Redakcji jego streszczenie w języku polskim, angielskim i – w miarę możliwości – włoskim.
2. Streszczenie winno w sposób jasny i zwięzły podawać zawartość i konkluzję danego artykuły, ze wskazaniem na nowe treści, których dostarcza tekst. Nie powinno zawierać informacji nie występujących w tekście, a także szczegółów o drugorzędnym znaczeniu. Autor w streszczeniu winien unikać pojęć specjalistycznych, znanych wąskiej grupie odbiorców, jak również języka potocznego.
3. Objętość streszczenia nie powinna przekraczać 0,5 strony.
Słowa kluczowe
1. Wraz z artykułem należy przesłać do Redakcji słowa kluczowe w języku polskim, angielskim i włoskim (od 3 do 5 słów kluczowych).
2. Słowa kluczowe winny być jedno- lub dwuwyrazowymi hasłami, wykorzystywanymi w procesie wyszukiwania informacji w różnorodnych bazach danych. Należy pamiętać o maksymalnym ograniczaniu wyrazów i podawaniu tych, które w najbardziej adekwatny sposób określą zagadnienia podejmowane w artykule.
Informacja o Autorze
1. Autorzy wraz z artykułem nadsyłają do Redakcji zwięzłą notę biograficzną, zawierającą: ukończone studia, uzyskane stopnie i tytuły naukowe, aktualnie pełnione funkcje, zajmowane stanowiska oraz miejsce pracy.
2. Do wiadomości Redakcji należy również przesłać dane kontaktowe Autora (adres, e-mail lub telefon).

This website uses cookies for proper operation, in order to use the portal fully you must accept cookies.