Opublikowane: 2023-05-16

XIX-wieczne artefakty z masy chlebowej w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

Monika Paś
Artifex Novus
Dział: Artykuły tematyczne
https://doi.org/10.21697/an.12127

Abstrakt

W kategorii biżuterii patriotycznej i pamiątek historycznych, na szczególną uwagę zasługują te zabytki, które zostały wykonane w więziennych celach i na zesłaniu. Pomimo niekiedy znikomych wartości artystycznych wszystkie budzą emocje i przypominają o dramatycznych losach walczących o wolność powstańców i działaczy politycznych. Do czasów obecnych zachowało się niewiele z tych zazwyczaj amatorskich wyrobów, zdobionych symbolami patriotycznymi. We wspomnieniach więźniów można znaleźć informacje, że ci, którzy posiadali uzdolnienia plastyczne wypełniali dłużący się czas rysując karty do gry lub lepiąc z chleba różne przedmioty. W kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się kilka artefaktów wykonanych z masy, której podstawowym składnikiem – zgodnie z zapisami inwentarzowymi – był chleb. Wszystkie, według przekazów, zostały wykonane przez skazańców podczas pobytu w więzieniach. Niemal wszystkie ozdobiono symbolami patriotycznymi, zatem można je zaliczyć do dzieł „zaangażowanych”. Ze względu na kruchość materiału i okoliczności powstania należą one do niezwykle cennych pamiątek polskiej historii w XIX w.

Słowa kluczowe:

biżuteria, artefakty robione z chleba, pamiątki narodowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Paś, M. (2023). XIX-wieczne artefakty z masy chlebowej w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Artifex Novus, (6), 98–107. https://doi.org/10.21697/an.12127

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.